Logowanie za pomocą serwisów społecznościowych
Logowanie tradycyjne
Milanos.pl. Skorzystaj z szybkiej rejestracji.
Abraxas666
ponad 9 lat temu
By rozjaśnić Wam co i jak:
1
Zgodnie z Ustawą o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r.: (wybrane artykuły)
Art. 14. 1. W granicach swych zadań Policja w celu rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania
przestępstw i wykroczeń wykonuje czynności: operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe.
Art. 14. 3. Policjanci w toku wykonywania czynności służbowych maja obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka.
Art. 15. 1. Policjanci wykonując czynności, o których mowa w art. 14, maja prawo:
1) Legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości,
2
Podobnie zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 września 1990 r. w sprawie trybu legitymowania, zatrzymywania osób, dokonywania kontroli osobistej oraz przeglądania bagaży i sprawdzania ładunku przez policjantów.
§ 1. Policjanci w toku wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych i administracyjno-porządkowych, podejmowanych w celu rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz wypełniania poleceń sądu, prokuratora, organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego, zwanych dalej "czynnościami służbowymi", mają prawo:
1) legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości,
2) zatrzymywania osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia,
3) zatrzymywania osób pozbawionych wolności, które na podstawie zezwolenia właściwego organu opuściły areszt śledczy albo zakład karny i w wyznaczonym terminie nie powróciły do niego,
4) dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary.
3
ALE
§ 2. Policjanci, przystępując do czynności służbowych określonych w § 1, są obowiązani:
1) podać stopień, imię i nazwisko; policjanci nie umundurowani okazują ponadto legitymację służbową w taki sposób, aby zainteresowany miał możliwość odczytać i zanotować nazwisko policjanta i nazwę organu, który wydał legitymację,
2) podać podstawę prawną oraz przyczynę podjęcia czynności służbowej.
4
ORAZ
§ 3. Policjant ma prawo legitymowania osób, gdy ustalenie ich tożsamości jest niezbędne do wykonania czynności służbowych, a w szczególności w celu:
1) identyfikacji osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia,
2) ustalenia świadków zdarzenia powodującego naruszenie bezpieczeństwa lub porządku publicznego,
3) wykonania polecenia wydanego przez sąd, prokuratora, organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego,
4) identyfikacji osób wskazanych przez pokrzywdzonych jako sprawców przestępstw lub wykroczeń,
5) poszukiwania osób zaginionych lub ukrywających się przed organami ścigania albo wymiarem sprawiedliwości.
5
Tak, więc gdy Policjant, Strażnik Miejski, Gminny przystępując do czynności służbowych nie przedstawia się w sposób określony w Rozporządzeniu lub nie podaje podstawy prawnej i faktycznej przyczyny podjęcia czynności, możemy świadomie odmówić wylegitymowania, szczególnie wtedy gdy uznamy je za bezzasadne i naruszające nasze prawa. Powtarzam: możemy, a nie musimy.
Tak stanowi prawo. Jak jednak życie codzienne wygląda naprawdę? Dobrze wiemy, że może wyglądać zupełnie inaczej. Zwłaszcza, gdy legitymujący będzie chciał postawić na swoim i skorzysta z innych przysługujących mu praw. Zaznaczam dodatkowo, że porada ta powinna być traktowana jako budowanie świadomości, a nie nakłanianie do działania.
leinad
ponad 9 lat temu
Dalibyście sobie spokój. Jak nie mam nic na sumieniu to co mi szkodzi dać mu dowód, niech sobie chłop popatrzy - dużo tam nie wyczyta.
usanda
ponad 9 lat temu
Polska to taki dziki kraj, gdy policja bezpodstawnie chce wylegitymowac kogos, to mozna podyskutowac. W usa trzeba sie liczyc z dosc nieprzyjemnymi konsenkwencjami w takim przypadku, nawet jak bezpostawnie chca wylegitymowac. W usa albo pieprza czlowieka tazerem, kulka w leb nie nalezy do zadkosci, moze to troche wyolbrzymione ale wcale nie odbiegajace od zeczywistosci. A wiec Polska to taki dziki kraj.
reed86
ponad 9 lat temu
@usanda: Mordeczko, nie ma czegoś takiego jak bezpodstawne legitymowanie... Po prostu policjantom z prewencji zabrakło chyba wiedzy... Odmówienie okazania dokumentu tożsamości lub podania swoich danych osobie uprawnionej do legitymowania narusza art. 65 KW i można dostać fakturę po wcześniejszej wizycie na komisariacie. Osobiście nie bawiłbym się w mandat tylko we wniosek do sądu, bo ta instytucja potrafi uświadomić ludziom pewne prawidła... patrz przypadek Hołka. Mógł wziąć 300zł kwita, a dostał łącznie 6 kafli...
5tgb12345
ponad 9 lat temu
@reed86: Zaraz mnie szlak trafi, przez takich jak ty to się panoszą po obywatelach. Przy podjęciu CZYNNOŚCI(każdej) PRZEZ POLICJANTA MUSI ON PODAĆ PRZYCZYNĘ i podstawę prawną, ZAWSZE.
tomi502
ponad 9 lat temu
@5tgb12345: Jakieś konkretne przepisy na poparcie tej tezy?
reed86
ponad 9 lat temu
@5tgb12345: Ale zaraz zaraz... czy ja napisałem że nie ma takiego obowiązku? Czytaj ze zrozumieniem...
slipdog123
ponad 9 lat temu
@5tgb12345: moze ktos cie w koncu uswiadomi bo żal czytac wypociny, ale policjant ma prawo ZAWSZE I KIEDY CHCE wylegitymowac kazdego, bez podania przyczyny, jedynie podaje ustawe na podstawie ktorej to robi. Jezeli nawet takich podstaw nie znasz to po ch... sie odzywasz? Na głupka tylko wychodzisz
usanda
ponad 9 lat temu
@reed86: mój komentarz miał mieć wydźwięk raczej sarkastyczny i nie odnosi się akurat do samej sytuacji w której klient nie chce okazać swoich dokumentów (nie wnikam już jakie jest prawo) tylko do opisu pod filmem (oto Polska właśnie)