104
Sformułowana w 1859 roku hipoteza Riemanna stanowi jedną z największych zagadek matematyki. Wielu naukowców usiłowało zgłębić jej istotę. Amerykański Instytut Matematyczny Claya uznał ją w 2000 roku za jeden z siedmiu problemów milenijnych. Osoba, która obali lub udowodni jej słuszność, otrzyma w ramach nagrody milion dolarów. Matematycy często poświęcali swoje kariery, aby rozwikłać hipotezę Riemanna.
Dodano: , wyświetleń 21716
GROM1PL
ponad 11 lat temu
Ciekawe zagadnienie
(nie jestem matematykiem...) ale system liczb dziesiętnych (dziesiętny/dziesiątkowy) to tylko jeden z możliwych systemów(są różne: dwójkowy, ósemkowy, szesnastkowy) ...nie znam się... nie wiem czy w innych systemach liczby pierwsze też będą wychodzić... z resztą liczymy za pomocą 10 podstawowych cyfry 0-9
... a co by było gdyby w wyniku przemian cywilizacyjnych określono (np.) 27 podstawowych cyfr... z których tworzono by: liczby, równania matematyczne itd. ...czy dalej wszystko było by takie same/wyniki były by prawidłowe? ...logika podpowiada że przy odpowiednim dobraniu zasad tak... ale czy na pewno?
saper42
ponad 11 lat temu
Człowiek młody szybko myśli czyli mało ma klastrów(Klaster to w mózgu zapamiętane przeżycie). zapamiętanych, np daną sprawę czy przedmiot ma o niej mało zdania więc mało ma klastrów i szybko pedejmuje decyzje nieraz lepszą nieraz gorszą. potem troche sie starzeje i miedzy innymi nabiera doswiadczenia np przeżył jużto raz a następnym razem pamięta tamto zdarzenie plus nowe rozwiązania. Za parenaście lat człowiek znów wraz z wiekiem nabiera sporo nowego doświadczenia i rozumuje czy dany wcześniej klaster miał mało czy wystarczająco czy dużo odnośników, na dany temat. i tak sie dzieje z liczbami pierwszymi opartymi na skrzywieniu promienia przez diament tzn na początku jest większa przerwa potem zaczyna to maleć w tej samej skali a jak maleje ta różnica, to jest większe prawdopodobieństwo zmylenia konsumenta (hackera) są to zabezpieczenia np logujesz sie na konto fb to szyfrator przekazuje dane a ten szyfrator to sterownik np kod 1245 pokazuje że to kole123 a szyfrator 1245429304xmilion to szyfrator kolegoYX221p czyli bardziej skomplikowany czyli trudniejszy do rozszyfrowania. Dlatego gdzieś sąprzechowywane Tak wielkie liczby pierwsze bo daje to iloś krotne większe zabezpieczenie przed HACKERAMi.
Tak rozumuje ten dokument.
Chronoz
ponad 11 lat temu
Wykonaj trzy proste kroki i wygraj doładowanie!
Zapraszamy:
doladowania24.end.pl
musti
ponad 11 lat temu
nie chce być sceptykiem ale cały temat jest ugryziony jakby od końca.. ludzki postęp i cała technologia oparta jest na matematyce ale to nie ona jest prowodyrem większości odkryć. Za pomocą obserwacji i doświadczeń wyznacza się matematycznie pewne wzory które stają się opisem tego czegoś.
Tutaj zaś jest odwrotnie. Riemann "uczepił" się liczb pierwszych bo jest ich mniej lub są wyjątkowe a do tego rozmieszczone chaotycznie.. niemożność znalezienia ich systematyczności stała się celem samym w sobie do drążenia liczb pierwszych i dopisywania ideologii do nich.. To błąd moim zdaniem. Liczby same w sobie nie rządzą niczym i nie są kluczem do poznawania.. ale za pomocą liczb można opisywać wszystko.. wszystko co znamy.. trudniej poznawać za pomocą samych liczb.. to zawsze jest dopasowywaniem czegoś do tych liczb.. w końcu coś się znajduje zbieżnego jak i w tym przypadku lub nieco dopasowuje się zapisy matematyczne by zbieżność lepiej wyglądała i była wiarygodna. Podobne błędy były już w karierze Einsteina który jak się okazuje popełniał błędy.. zresztą za życia też przyznał się do kilku mimo że nikt nie dał rady zanegować jego teorii zapisanych na kartce.. dziś jest podobnie... widać nawet na tym filmie że czas weryfikacji (2lata) czyjegoś dowodu matematycznego pokazuje że temat jest trudny do ugryzienia nawet przez najtęższe głowy matematyczne na tym globie.. a tym samym może to oznaczać brak poprawnej (pewnej) weryfikacji takich twierdzeń.
Moim zdaniem cały świat - wszystko od najmniejszych cząstek (pewnie nawet ich jeszcze nie znamy) po wszechświat lub wszechświaty rządzi się tymi samymi prawami i jest oparty na tych samych wzorach to opisujących.. to tylko efekt skali.. bardziej kluczowa może okazać się geometria która stanowi "szkielet" wszystkiego..
Moim zdaniem błedem w tym wszystkim jest to że ktoś kurczowo trzyma się tego ze kolejne liczby ustawione są w takim porządku jak żołnierze w szeregu i tam jest ich wirtualne miejsce w jakimś ciągu liczb.. Cyfry i liczby są tylko wirtualnym odzwierciedleniem świata rzeczywistego.. rysowanie ich ciurkiem i szukanie wagi odstępów między nimi (nawet tymi wyjątkowymi) jest dla mnie pozbawione sensu.. Takie liczby równie dobrze mogą być wrzucone do jednego wirtualnego wora i wymieszane.. 4,2363,34,74, 123, 9, 345652245 itd itd.. to nie ma znaczenia jaki one mają ciąg.. każda z nich z osobna może być dopasowana do jakiegoś rzeczywistego zdarzenia czy materii w takim samym czasie i tak samo łatwo bo dzieje się to w myślach a to jak te liczby są umieszczone w "worku" liczb nie ma znaczenia bo są wirtualne.. wszystkie liczby nie są zapisane na linii półprostej gdzie każda kolejna musi być odpowiednio dalej na tym odcinku.. liczby bez swojego wymiaru nie mają swojej kolejności i prawidłowości w ustawieniu.. oczywiście po kolei jest ładnie i uporządkowanie ale to nie ma znaczenia gdy bierzemy odpowiednie by je użyć opisania czegoś i nie patrzymy ze ta liczba i ta stała koło tej lub oddalona o ileś od innej..
Moim zdaniem to błędna droga.. Najgorsze jest to że papier wszystko przyjmie a szukanie korelacji między zapisami pewnych zjawisk pewnie się uda tylko nie ma to większego sensu gdyż wszystko wszędzie jest takie samo oparte na tych samych prawach.. we wszelkich naukach jakie znamy a szukanie czegoś w rzeczywistości na podstawie fascynacji samymi liczbami nie jest do końca sensowne
sandrabf1990
ponad 11 lat temu
@musti: Nie mundruj się, bo pieprzysz 3 po 3.
ZI0MEK
ponad 11 lat temu
może trzeba pobawić się liczbami pierwszymi w innym systemie niż dziesiętny
karlol
ponad 11 lat temu
@ZI0MEK: też nad tym pomyślałem, ale chyba wszystko sprowadza się do tego samego... liczba pierwsza to pewna wielkość, którą nie da się podzielić na drobniejsze części bezstratnie, więc w systemie binarnym czy ósemkowym takie liczby będą się pojawiać równie "przypadkowo"
ale muszę przyznać, że ch#%owe zakończenie filmu, zwyczajne urwanie tematu
ZI0MEK
ponad 11 lat temu
@karlol: w filmie nie było nic o czymś takim
może jesteśmy jedynymi którzy o tym pomyśleli?
swoją drogą rodzaj systemu jest tu kluczowy, tylko nikt tego raczej nie sprawdzi bo nie wiem czy ktoś jest w stanie tak po prostu zmienić system i zacząć liczyć np w 15
Chronoz
ponad 11 lat temu
Trybson ma 126 IQ. Myślisz ze masz więcej?
Sprawdź teraz!
pobijtrybsona.end.pl
samozamykacz
ponad 11 lat temu
Matko,co ja pacze jak przecież ja mam dyskalkulie!
6HJTW6
ponad 11 lat temu
Ludzki umysł jest nie pojęty.
TvG
ponad 11 lat temu
@6HJTW6: A ludzka głupota w szczególności.