@dallahpl umocnił ten film
31
,
przez @Ridicfox
4 komentarze
Dobry strzał z procy
Tatuś zapomniał córeczce powiedzieć kiedy ta ma to puścić.
dallahpl
ponad 8 lat temu
Zjawisko bardzo ciekawe. Tym bardziej ciekawe, że gdyby to była typowa chmura burzowa z błyskawicami, hałas byłby ogromny. A tu nic nie słychać. Ktoś mądry może wie, czy wyładowania burzowe, mogą istnieć bez dźwięku?
T...6ponad 8 lat temu
@dallahpl: Bardzo ciekawe pytanie ... znalazłem ładny opis:
"Temperatura wewnątrz pioruna może osiągać przeszło 15 tysięcy stopni Celsjusza, jest więc wyższa niż temperatura powierzchni Słońca. Ten nagły dopływ ciepła może powodować zerwanie pni drzew wskutek zamiany ich soków w parę albo zamieniać piasek w bryłki szkła. Powietrze wzdłuż drogi przebiegu pioruna ulega również silnemu ogrzaniu i rozszerza się tak gwałtownie, że wytwarza drgania, które słyszymy jako grzmot. Przy bliskim uderzeniu pioruna jest to huk podobny do wybuchu, zaś przy odległym wyładowaniu rozlega się przeciągły łaskot, gdyż fale dźwiękowe załamują się w atmosferze oraz odbijają od nierówności terenu.
Światło biegnie szybciej niż dźwięk, można więc określić, jak daleko od nas uderzył piorun. Licząc sekundy upływające od błysku do grzmotu i dzieląc ich liczbę przez 3,otrzymujemy odległość w kilometrach dzielącą nas od tego miejsca.
Wraz ze wzrostem temperatury ciała, rośnie również jego objętość. W piorunie dzieje się to po prostu błyskawicznie, a różnica temperatur jest ogromna. Nic więc dziwnego, że powietrze gwałtownie zwiększa swoją objętość i w celu wyrównania ciśnień rozszerza się na wszystkie strony z ponaddźwiękową prędkości, z siłą dziesięć razy większą niż ciśnienie atmosferyczne. Przekroczenie wspomnianej prędkości powoduje powstanie fali uderzeniowej, którą słyszymy jako głośny huk, trzask, albo dudnienie".
Ponadto wikipedia podaje iż zazwyczaj wyładowaniom towarzyszy dźwięk, więc jednak nie jest to zawsze.